En god ting kan aldrig gentages nok!Skaterhockey EMEl RefeDanmark Europamestre 2010



 
NYHEDER


Rødovre SHC 2 udeblev fra 2. divisionskamp lørdag den 27. september
28/09/2014 22:42 | Erik Sommer
Rødovre SHC 2 udeblev fra 2. divisionskampen lørdag den 27. september 2014 kl. 10.00 på Frederiksber...
CBS Sport Panthers melder afbud til 1. divisionskamp mod Cph. Vikings
26/09/2014 23:20 | Erik Sommer
Michael Bennedsen fra CBS Sport Panthers har fredag den 26. september 2014 meldt afbud til 1. divisi...
Trænerkorps
23/09/2014 23:21 | Erik Sommer
DRsU's udviklingskonsulent Anne-Mette Thyrén har skrevet det følgende: Jeg skriver til jer, da de...
Gentofte Ravens 2 skifter navn til Gentofte Ravens 4 i 2. division Øst
23/09/2014 23:09 | Erik Sommer
Gentofte Ravens 2 skifter navn til Gentofte Ravens 4 i 2. division Øst. Holdleder for Gentofte Raven...
Flytning af 2. divisionskamp Gentofte Ravens 2 mod Rødovre SHC 2
19/09/2014 19:21 | Erik Sommer
Der foretages flytning af 2. divisionskampen Gentofte Ravens 2 mod Rødovre SHC 2 fra søndag den 21. ...


 
KALENDER



Opret profil eller login på Rulleportalen
 

Bliv medlem af online-fællesskabet DRsU-skaterhockey

Ansøg om medlemsskab til denne klub på www.rulleportalen.dk  
Velkommen til Skaterhockey Danmark

Mød vores klubber:


                  


OSS

Q: Kan en spiller deltage i en kamp, hvis hans eller hendes licens ikke er fysisk tilstede?

A: Nej. I DRsU-Skaterhockey reglementets §10.1 hedder det: "Såfremt en spillers licens eller spillernes licenser ikke fysisk er til stede til kamp, må den/de pgl. ikke spille."


Q: Kan en medspiller score via andet end sin stav, f.eks. via krop, ben eller arm?

A: Nej. Et mål skal kun godkendes, når bl.a. mindst ét af følgende kriterier er opfyldt:

1) Bolden skydes fra, eller rammes af, en angribers stav direkte ind i målet.

2) Bolden skydes fra en angribers stav og går i mål efter at have ramt målstolperne eller et andet statisk objekt.

3) Bolden går i mål på en hvilken som helst måde via en spiller fra den forsvarende hold (undtagelse regel 7.15.9).


Q: Kan en kamp aflyses på grund af regn?

A: Ja. DRsU Skaterhockey kan aflyse en kamp senest 2 timer før planlagt kampstart. Er dette ikke sket, så er det kun dommeren, der kan aflyse kampen ved banen.


Q: Hvordan aflyser vi en kamp, og hvad er konsekvensen?

A: Senest 48 timer inden kampstart sender I en email til sommer.erik@gmail.com, og giver samtidig jeres modstander besked. I taber kampen 0-5.


Q: Kan en kamp ende uafgjort?

A: Ja, men der spilles altid 5 minutters forlænget spilletid med Golden Goal om et ekstra point. Begge hold er sikret ét point, men får altså muligheden for yderligere ét point. Bliver der ikke scoret i den forlængede spilletid, så ender kampen uafgjort.


Q: Hvor mange spillere er på banen i forlænget spilletid?

A: Der spilles 4 mod 4 (1 målmand og 3 markspillere eller 4 markspillere pr. hold).


 
Cookies